Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı ?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı diye soran çok hasta var , özellikle sürtünme yolu ile ön sevişme yaşayan çiftlerde erkek boşalması olmasa bile zevk suyu ile kızlık zarı bozulması olmadan gebelik çok sık görülür, o yüzden adet gecikmeniz varsa bakireliğe güvenmeyin ve gebelik testi yapın. 
Kızlık zarı yani himen denen yapı vajina girişinde bulunur. Şekli genellikle halka gibidir. Yapısal olarak mukoza kıvrımıdır. Vajina mukozası gibi esnek değildir. Daha çok kağıda benzetebiliriz. Nasıl kağıt çekilince uzamaz yırtılır kızlık zarı da bu yapıdadır. Gerildiği zaman halka şeklindeki bu yapı çeşitli hizalardan yırtılır. Şaşırtıcı bir şekilde kızlık zarı kolayca yırtılacak ve bozulacak yapıdadır.

Kızlık zarını bozabilecek birçok durum mevcuttur. Tabii ki en sık bozulma nedeni cinsel ilişkidir. Cinsel birliktelik esnasında penis başı vajinaya doğru ittirildiğinde halka şeklindeki bu zarın içinden geçmek zorundadır. Penis çapı bu halka şeklindeki zarın çapından daha fazla olduğu için zar gerilir ve bazı yerlerinden yırtılır ve çapı penis çapıyla eşit hale gelir. Yırtılan bu zar bölümlerinde damarlar da birlikte yırtıldığı için kanama olur.

Sadece cinsel birliktelik ile zar yırtılması meydana gelmez. Mastürbasyon esnasında parmaklar fazla itilirse veya vajinaya doğru basınç biraz fazla uygulanırsa ya da vajinaya giren herhangi bir şey de zarı yırtabilir ya da zedelenmesine yol açabilir. Bu durumda da az ya da çok bir kanama oluşur. Bu kan pembe kırmızı bir renkte olup koyu renk adet kanından farklıdır.

Kızlık zarı bazen kazayla da bozulabilir. Ata binmek, bisiklete binmek, ağır sporlar yapmak, aşırı bacak açıcı hareketler yapmak, sert bir cismin üzerine düşmek, bazı durumlarda eğer genital bölge tüyleri yoğun ve kalınsa ağda yaparken veya kızlar arasında popüler olan eldivenle yolma esnasında da zar zedelenebilir hatta yırtılabilir.

Sürtünme yoluyla ilişki, teorik olarak zarda yırtılma oluşturmasa da bazen cinsel heyecan esnasında hareketler tam kontrol edilemez. Penis vajinaya doğru bastırılırsa yada elle fazla kurcalanırsa zarda zedelenmeler ve yırtıklar oluşabilir.Bu duruma sıklıkla rastlamaktayız. Bir kere zedelenen ya da yırtılan zar eğer dikilmezse sonraki ilişkide kanamaz.

KIZLIK ZARININ BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIM ?

Bunu anlamanızı kolaylaştıracak bazı ipuçları vardır. Sürtünme mastürbasyon ya da cisim kullanma düşme vs şüpheli bir durum esnasında az ya da çok pembe kırmızı bir kanama olduysa eyvah demenin zamanıdır. Zar ya yırtılmış ya da zedelenmiş demektir. Bu esnada ağrı hissi, yırtılma hissi gibi bir durumda olabilir. Penisin az girmesi ya da biraz girmesi kızlık zarını yırtılmaktan korumaz. Ana kriter kanama olmasıdır ve veya ağrı yırtılma hissinin bulunması halinde çok büyük olasılıkla zarınız yırtılmış yada zedelenmiş demektir.
Aynayla bakarak ya da bir arkadaşınıza baktırarak yırtık var mı yok mu anlayamazsınız. Vajina girişi bolca mukoza kıvrımlarının olduğu yerdir. Neresi zar neresi değil anlamak kolay değildir. Yanlış yorumlar yaparak yanlış sonuçlara ulaşabilirsiniz buda risk olur.

KIZLIK ZARIMIN BOZULDUĞU YA DA ZEDELENDİĞİNDEN ŞÜPHELENİYORUM NE YAPMALIYIM ?

Bu durumda en uygun zamanınızda jinekoloğa müracaat edin. Kızlık zarı muayenesi kolay bir işlemdir. Herhangi bir cihaz ya da alet kullanmadan sadece gözle bakılarak yapılır. Bunun için jinekolojik muayene masasında yatmanız yeterlidir. İç dudaklar aralanarak vajina girişi açığa çıkarılır ve ıkındığınız zaman zar halkası görünür hale gelir. Bu halkaya bakarak zarın yırtık olup olmadığı ve yırtılmış ya da zedelenmişse, bunu yeri ve sayısı hakkında bilgi veririz.

KIZLIK ZARININ YIRTIK OLDUĞU KAN TESTLERİNDE VEYA ULTRASON YAPTIRDIĞIMDA ORTAYA ÇIKARMI ?

Zarın yırtık olup olmadığını anlamanın tek yolu yukarıda yazdığım muayenedir ve bunun dışında kan testi ya da diğer görüntüleme metotlarının hiç biri ile anlaşılmaz. Bu nedenle test yaptırırken ya da jinekolojik muayene dışında herhangi bir şekilde muayene olurken anlaşılması mümkün değildir.

KIZLIK ZARIM YIRTILMADI SADECE SÜRTÜNME YOLUYLA İLİŞKİ OLDU AMA ADET GÜNÜM GECİKTİ NE YAPMALIYIM ?

Sürtünme yoluyla olan ilişkide, halk arasında zevk suyu denen sıvılarda sperm mevcut olduğu için ya da vajina girişine sperm bulaşmışsa, gebelik pekala mümkündür. Bu gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden bir gebelik testi almanız ve eğer pozitif çıkarsa derhal bizlere müracaat etmeniz gerekir. Negatif çıkan testi 1 hafta sonra tekrarlamak gerekir. Bazen erken dönemde gebe olduğunuz halde test negatif çıkabilir bir hafta sonra ise pozitifleşebilir.

BAKİREYİM GEBE KALDIM KÜRTAJ YAPTIRSAM KIZLIK ZARIM YIRTILIRMI ?

Bu gibi durumlarda en ince aletleri kullansak ta maalesef kızlık zarı yırtılmaktadır ve bu durum hakikaten can sıkıcı bir durumdur. Sıklıkla karşılaşmaktayız. Sizlere ayrıntılı bilgi verilir ne yapacağınıza kararı ise siz veririsiniz.

TERS İLİŞKİDE KIZLIK ZARI BOZULURMU ?


Teorik olarak kızlık zarı ters ilişkide bozulmaz fakat zar ile çok yakın bir bölge olduğu için zarın gerilmesi ve gevşemesi ihtimal dahilindedir. Bu esnada vajinaya sperm bulaşma riski de vardır ve bakire olduğunuz halde gebelik meydana gelebilir. Yani ilişki ters diye olacak diye risk sıfır değildir ve potansiyel olarak hem gebe kalma hem de kızlık zarının zedelenme ihtimali az da olsa mevcuttur.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Bozulması

Kızlık zarı bozulma anı görüntüleri

Kızlık bozma

Yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.